info@tetrabilisim.com.tr
(+90) 216 740 00 20
Tetra  »  Hizmetlerimiz »  Bilgi Güvenliği Danışmanlığı

Bilgi Güvenliği Nedir?

Bilgi güvenliği, bilgilerin izinsiz kullanımından, izinsiz ifşa edilmesinden, izinsiz yok edilmesinden, izinsiz değiştirilmesinden, bilgilere hasar verilmesinden koruma tedbirleridir. Genel olarak bilgiye yapılacak olan izinsiz erişimleri engelleme işlemi denebilir.

Bilgi teknolojilerinin iş hayatında önemli bir yer kaplamasıyla birlikte günümüzde bilgi teknolojileri, iş süreçlerinin olağan bir parçası haline gelmiş, bilgi teknoloji sistemleri karmaşık ve değişken bir yapıya sahip olmuştur. Bilgi teknoloji sistemleri uzmanlık gerektiren birçok alana ayrışırken, tüm bu süreçlerde ve bilgi teknoloji varlıklarının güvenliğini sağlamak zorunlu bir hale gelmiştir.

Bilgi güvenliği kavramı genel bir çatı kavram olarak kabul edilebilir. Bilgi güvenliği;

· Sızma Testleri

· Ağ Güvenliği

· Zararlı Yazılımlardan Koruma

· Uç Nokta (Endpoint) Güvenlik İzleme

· Bilgi Güvenliği Farkındalığı

· SOME Tatbikatı

· Zafiyet Tarama

· Siber Güvenlik

· DDoS Koruma

· Sosyal Mühendislik

· SIEM ve Loglama

· Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Kurulması

gibi pek çok alt bileşenler altında incelenmektedir.

Bilgi Teknoloji sistemlerinin kurulması sırasında ortaya çıkan en önemli zafiyetlerden bir tanesi altyapının doğru ve etkin bir şekilde tasarlanmamış olması ve yetkisiz kişilerin kritik sistemlere erişebilmesidir. Güvenli bilgi teknolojileri sistemleri için ağ mimarisinin doğru yapılandırılmasından bilgi varlıklarının envanterinin çıkarılmasına, erişim yetkilerinin tanımlanmasından zafiyet taramalarına kadar her adım titizlikle planlanmalı, tasarlanmalı ve yönetilmelidir.

 

Neden Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Tetra Bilişim, deneyimli ve yetkin danışman ve teknik kadrosuyla yıllardır Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi danışmanlıkları, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki danışmanlıklar, Penetrasyon testleri, Ağ çözümleri ve güvenlik çözümleri konusunda edindiği deneyimlerle Kuruluşların Bilgi Güvenliği ihtiyaçları için planlama aşamasından test ve denetim aşamalarına kadar her adımda etkin hizmet sunmaktadır. Yasal yükümlülükler, rekabet, müşteri memnuniyeti ve kalite anlayışıyla hareket eden tüm kuruluşların Bilgi Güvenliği konusunda eksiksiz hareket etmesi gerekmektedir.

Kuruluşunuzun Bilgi Teknoloji sistemlerinin planlanması, ihtiyaçlarının belirlenmesi, tasarımı ve tedariği dahil pek çok alanda danışmanlık hizmeti veren Tetra Bilişim, bilgi varlıklarının güvenliğinin sağlanması konusunda da yeterli ve dünya çapında bilinen iş ortaklarıyla hizmet sunmaktadır.